פורטל משכנתאות

משכנתא לדירה מגירושין

משכנתא לדירה מגירושין

 

לקיחת משכנתא לדירה מחלוקת הנכס בגירושין

בהחלטה להתגרש כאשר יש נכס נדל"ן משותף על בני הזוג להחליט כיצד יחולק הנכס ביניהם, לרב דירת המגורים. מספר אלטרנטיבות עיקריות:

  • עפ"י הסכם המימון, באם קיים
  • חצי חצי משווי הדירה במכירתה לגורם שלישי
  • חצי חצי משווי הדירה כאשר צד אחד קונה את חלקו של הצד השני
  • חצי חצי משווי הדירה לאחר הסכמה על קיזוזים מסוימים מהחצי של אחד הצדדים עקב נכסים והשקעות שיש לו כמו קופות גמל והשתלמות, חשבון חיסכון בבנק, משכנתאות קיימות על הדירה. חובות כספיים לבן /הבת הזוג השני וכד'.

כל מה שיוסכם חייב לבוא בהסכמה כתובה בין הצדדים ולא חייבים לקחת עו"ד המומחה לנושא. יש הרבה זוגות שמצליחים להגיע להבנות ביניהם בכבוד הדדי למרות פירוק הנישואין. ברגע שיש הבנות כתובות בין בני הזוג הם יכולים לגשת לבד לבית המשפט לענייני המשפחה או הרבנות לאישור ההסכם.

אפשר להיעזר בלקיחת משכנתא למימון החלק לרכישת הדירה של בן הזוג השני.
גם אם יוחלט למכור את הדירה ולחלק כמסוכם את הכסף שיתקבל בין בני הזוג בניכוי יתרת משכנתא שהייתה ושולמה לבנק משכנתאות במכירת הדירה, בני הזוג ישאפו כל אחד בנפרד לקנות, מהתמורה שקיבלו, דירה אחרת וסביר להניח שיצטרכו להיעזר בכספי משכנתאות מבנק משכנתאות.

בעשרים השנים האחרונות אחוזי הגירושין בישראל ובעולם עולים מאוד ותהליך חלוקת הרכוש הוא דבר שבשגרה, כולל המריבות בין בני הזוג על חלוקת הרכוש שבמרכז הויכוח בדרך כלל עומדת הדירה שהיא בדרך כלל הנכס העיקרי של בני הזוג. גם קופות הגמל, השתלמות ופנסיה שנצברו בקופות השונות מהווים סכומים מהותיים ביותר באם הזוג עובד הרבה שנים במקומות מסודרים המפרישים כל חודש לקופות.
יש זוגות רבים שמסיימים את הנישואין בהרבה טינה לצד השני דבר שלא מקל על הגעה להסכמות הגיוניות וצודקות לשני הצדדים. יש להיזהר בחלוקת הרכוש מהכנסת רגשות מיותרים הקשורים להתפרקות הקן המשפחתי. יש להפעיל שיקול דעת ענייני וכלכלי צודק לשני הצדדים. לרב הסכמות טובות וצודקות בין בני הזוג יהיו לטובת הילדים, באם יש.
כמו כן באם ההחלטה היא למכור את הדירה יש לעשות זאת בשיקול דעת וללא לחץ למכירה מהירה על מנת לא להפסיד כספים מהותיים בקבלת מחיר מכירה נמוך מידי.
חלוקת הנכסים והכספים של בני הזוג בפרידה יחולקו ביניהם כעקרון שווה בשווה כולל יתרת משכנתא לסילוק אך יש לקחת בחשבון גם גורמים נוספים לצורך קביעת מזונות שוטפים כמו ההכנסה השוטפת של כל אחד מהם, מספר הילדים והיכן ישהו, רמת חייו ואיכות חייו בשנים האחרונות לפני הגירושין וכד'.

פירעון מוקדם משכנתא לפני חלוקת הנכסים

הצד הרוכש את חלקו של הצד השני ייקח עליו את יתרת משכנתא שנותרה לסילוק והוא ירשם כבעל חוב משכנתא לבדו. כמובן הערכת שווי מעודכנת של הנכס לפני חלוקתו בין בני הזוג רצוי שתעשה על ידי איש מקצוע, שמאי, המקובל על שני הצדדים.
אם לבני הזוג יש מזומנים הם יכולים, לפני חלוקת הרכוש, לבצע פירעון מוקדם משכנתא של חלק או את כל יתרת משכנתאות הקיימות שלהם ובכך לחסוך בעתיד את כל הוצאות הריבית וההצמדה. לפעמים יהיה להם תשלום עמלת פירעון מוקדם של משכנתא, קנס יציאה, זה תלוי בסוג מסלולי משכנתא הקיימים שלהם.

לקיחת משכנתא לרכישת החלק בדירה

לקיחת משכנתא לרכישת חלקו של בן / בת הזוג היא בדיוק כמו לקיחת משכנתא רגילה לרכישת נכס. הרוכש חייב לעמוד בקריטריונים הרגילים של בנק משכנתאות מבחינת יכולת החזר משכנתא, גובה הכנסות, הוכחת תנועות בנק סבירות של שלושה חודשים אחרונים, 3 תלושי שכר אחרונים, שיעבוד הנכס לטובת בנק משכנתאות , טיב הנכס ומיקומו, היסטוריה פיננסית של הלווה וכד'.

יועץ משכנתאות

ייעוץ משכנתאות נועד לתת עזרה לבני הזוג בכדאיות מכירת הנכס, רכישתו ע"י אחד מבני הזוג, פירעון חלקי או מלא של משכנתא ישנה, תכנון משכנתא חדשה והשגת תנאי משכנתא מהטובים הקיימים בשוק המשכנתאות. יועץ בכיר ילווה את התכנון הכספי של הלוואת משכנתא. יועץ בכיר בניסיונו העשיר והשכלתו הרחבה יחסוך ללווה עשרות ואף מאות אלפי שקלים.

   

 

 

 

 

 

 

דילוג לתוכן