פורטל משכנתאות

חישוב משכנתא בוליט | הלוואת בלון

חישוב משכנתא בוליט | הלוואת בלון

מה זה משכנתא בוליט | הלוואת בלון?

השם הלוואת בלון מגיע מהמילה באנגלית balloon loan או בשם אחר משכנתא בוליט.
בוליט הכוונה היא שאת קרן ההלוואה לא משלמים בהחזר משכנתא חודשי אלא כל קרן ההלוואה משולמת בסכום אחד בחודש האחרון של ההלוואה. חישוב משכנתא של החזר חודשי יכלול רק את הריבית החודשית על כל סכום הקרן.

דוגמא פשוטה להבנת משכנתא בוליט | הלוואת בלון

נניח לוקחים הלוואת בלון ל – 5 שנים בסכום עגול של 1 מליון שקל בריבית של פריים מינוס 1 אחוז, נניח ריבית משכנתאות של 3 אחוז לשנה, או ריבית משכנתא חודשית של כ – 0.25 אחוז לחודש.
חישוב ריבית משכנתאות הוא פשוט מאוד: כל חודש נשלם לבנק רק את הריבית שהיא:
1,000,000  X  0.25%  = 2,500
כל חודש במשך חמש שנים נשלם לבנק 2,500 ₪, 30,000 לשנה, 150,000 שקל ל – 5 שנים.
את 1,000,000 השקל של ההלוואה המקורית נשלם בסכום אחד בתום החמש שנים.
סה"כ החזר משכנתא רב שנתי יהיה 1,150,000 שקל.

חישוב משכנתא ויתרון הלוואת בלון – לא צמוד למדד

הלוואת בלון היא מההלוואות הטובות ביותר הקיימות בעשור האחרון והסיבה העיקרית לכך שבד"כ הלוואת בלון ניתנת ללא הצמדה לאף מדד כאשר ריבית משכנתאות, בד"כ ריבית פריים בהפחתת מרוו קבוע של כ – 1%, צמודת ריבית פריים בנק ישראל.
ריבית משכנתא של הלוואת בלון לרב היא במסלול ריבית פריים ובשנים האחרונות עקב ריבית משכנתאות נמוכות מאוד יוצא מצב מעולה ללווה שתנאי ריבית משכנתאות הם כמעט בגובה האינפלציה. אינפלציה ממוצעת לשנה בעשור האחרון היא כ –  2.7% ואם לקחנו הלוואת בלון ריבית משכנתא ממוצעת, צמודת ריבית פריים, של כ – 3% לשנה, זאת אומרת ריאלית שילמנו על ההלוואה רק כ 0.3% לשנה שזה כמו לקבל הלוואה כמעט בחינם. ריאלי חישוב הלוואת בלון עם מסלול ריבית פריים היא הלוואה בריבית ריאלית קרובה לאפס, מתנה יחסית ללווה. באותו הזמן שאנו משלמים ריבית משכנתא לבנק בכל חודש וחודש במשך כל תקופת ההלוואה, סכום קרן החוב נשאר קבוע, 1 מליון שקל בדוגמא שלנו. זאת אומרת כסף הבנק נשחק באינפלציה בכל שנה בכ – 2.7 אחוז בממוצע ובמשך 5 שנים בכ – 13.5%, בדוגמא שלנו כספי הבנק נשחקו לטובת הלווה בכ – 135,000 שקל. זאת אומרת שילמנו ריבית משכנתא של 150 אלף שקל  אך החוב נשחק בכ – 135 אלף שקל ולכן התשלום הריאלי של ההלוואה היה רק בהפרש שהוא כ –  15 אלף שקל בלבד, 1.5 אחוז משווי ההלוואה בלבד לכל חמשת השנים, שזה כמעט כמו לקבל הלוואה בחינם, ריאלית אחוז ריבית שואף לאפס.
לפירוט נוסף על הלוואת בלון לחץ כאן.

חישוב משכנתאות שונות – כללי

מהדוגמא הנ"ל בנושא חישוב משכנתא בוליט, הלוואת בלון, אפשר להבין שיש להבין חישובי ריבית משכנתא לפני שבוחרים מסלולי משכנתאות. בחירה נכונה של מסלולי משכנתאות ייתן חישוב משכנתאות עם חיסכון עצום ללווה. כאן נכנס תפקידו של יועץ משכנתאות, מומחה הלוואות.

יועץ משכנתאות – חישוב משכנתא עם חיסכון מרבי ללווה

יועץ משכנתאות בכיר חי את תחום הלוואות משכנתא ברמה יומית ומכיר היטב את היתרונות והחסרונות של חישוב משכנתא/משכנתאות במסלולים השונים.
יועץ משכנתאות יודע לבצע חישוב משכנתאות ועם חשיבה כלכלית בריאה לבחור מסלולים שיתנו ללקוח חיסכון מרבי של עשרות ואף מאות אלפי שקלים.

 

 

   

 

 

 

 

 

דילוג לתוכן