פורטל משכנתאות

משכנתא או הלוואה – מה משתלם יותר?

כמעט כל אחד מאתנו נזקק מפעם לפעם לאשראי חיצוני לצורך מטרות שונות. לא משנה אם מדובר ברכישת דירה, קניית רכב, שיפוץ הבית ועוד. בכל המקרים הללו בהם אין לנו את הסכום הדרוש נאלץ לחפש פתרון בדמות קבלת מימון פיננסי באמצעות גוף מסוים ובדרך כלל יהיו אלו הבנקים. קיימים הבדלים גדולים בין הלוואה רגילה לבין משכנתא. ננסה למוד על ההבדלים ביניהם ולבדוק מה עדיף, משכנתא או הלוואה.

מה היא משכנתא?

משכנתא היא בדרך כלל הלוואה הניתנת לצורך רכישת דירה. רבים מאתנו לא היו מגיעים לעולם לדירה משלהם לולא האפשרות ליהנות מקבלת משכנתא.

היתרונות שבמשכנתא ברורות –

  • הלוואה לטווח ארוך, אפילו עד שלושים שנה. כך שהפריסה קלה לתשלום.
  • סכומי ההלוואה של המשכנתא גבוהים מאוד.
  • הבנקים משעבדים את הדירות תמורת ההלוואה ולכן זה מוריד את הסיכונים שהבנקים חשופים אליהם בדרך כלל במתן אשראי ללקוח.
  • הבנקים מרוויחים שהלקוחות נשארים שלהם למשך כל תקופת ההחזר. אז נכון שהמשכנתא עצמה לא ממש רווחית לבנק, אך בגלל שהלקוחות נשארים לקוחות של הבנק ונהנים משאר השירותים הבנקאיים, הבנק מרוויח מכך בסופו של דבר.
  • בקבלת משכנתא ניתן לבחור במסלול מתאים מתוך המגוון הרחב של המסלולים השונים המוצעים ללקוח. יש את המשכנתא שהיא צמודה לפריים ויש את הצמודים למדד המחירים לצרכן ויש את אלו הצמודים לשערי מטבע חוץ ועוד אפשרויות שונות שכמובן לא קיימות בהלוואה הרגילה.

מה היא הלוואה?

הלוואה רגילה תילקח בדרך כלל עבור מטרות אחרות לגמרי מאלו שעבורם נוטלים את המשכנתא. כאן מדובר לצורך מימון של הוצאות שונות אך לא בסדר גודל כמו של דירה. זה יכול להיות לצורך סגירת חובות, עבור טיול לחו"ל, עבור לימודים אקדמיים, רכישת רכב ועוד.

היתרונות של ההלוואה אף הן אינן מבוטלות כלל –

  • היתרון הכי בולט זוהי הקלות לקבל הלוואה מיידית לאדם שזקוק למזומן ביד ומיד. בניגוד לקבלת המשכנתא הכרוכה בפרוצדורה מורכבת, חתימות של עורך דין או נוטריון, מסמכים שונים מהרשויות הממשלתיות וביקורים רבים בבנק.
  • ניתן לבצע הלוואה מהבית באופן מקוון בתהליך פשוט ומהיר ביותר.
  • ההלוואה אינה דורשת שעבוד של נכסים כפי שמקובל במשכנתא, כאשר הדירה עלולה לעבור להיות רכושו של הבנק כאשר התשלומים שנקבעו אינם נפרעים כמתוכנן.

אך כאן חשוב לזכור שבגלל שההלוואה היא מסוכנת לבנק בהיעדר ביטחונות, יהיו הריביות על ההלוואה גבוהות הרבה יותר מאשר במשכנתא.

אז מה משתלם יותר?

לאחר שהבנו מה ההבדל התהומי בין הלוואה רגילה לבין משכנתא שהיא בדרך כלל מיועדת לצורך רכישת דירה, נוכל להבין שהשאלה הזו כלל אינה במקומה, כי אין ללווה באמת את האפשרות להחליף אופציה זו באחרת. אם מדובר בהלוואה לצורך רכישת דירה, נצטרך לבחור במשכנתא כמובן וכאשר מדובר בבקשת הלוואה לכל מטרה אחרת, נצטרך לבחור בהלוואה הרגילה.

דילוג לתוכן