פורטל משכנתאות

משכנתא לחד הוריות

משכנתא לחד הוריות

הטבות משכנתא לחד הוריות

משפחה חד הורית היא כשיש לפחות ילד אחד עד גיל  18.
בחוק משפחות חד-הוריות תשנ"ב – 1992 יש הגדרה רחבה יותר מהי משפחה חד הורית. החוק ב 1992 והתיקון לחוק בשנת 1994 הגדיר הטבות שונות למשפחות חד הוריות כמו לדיור, משכנתא או שכירות, הנחות בארנונה, השלמת מזונות מביטוח לאומי וכד'.
החוק הגדיר גם הטבה במתן משכנתא להורה חד הורי על ידי קבלת ניקוד נוסף. ניקוד נוסף משפר את זיכויי זכאות משכנתא ממשרד השיכון שיכולה להגיע בקבלת מלא הנקודות לסכום של כ- 250,000 אלף ₪ בהלוואה מהמדינה לעד 20 שנה.

להלן ציטוט מהחוק של שנת 1992 בסעיף 4:
"הלוואה לשיכון‏ – הורה יחיד למעט הורה יחיד כאמור בפסקה (4) להגדרת הורה יחיד זכאי להלוואה מוגדלת מאת המדינה או מטעמה לצרכי דיור, בשיעורים, בתנאים ובכללים שקבע שר הבינוי והשיכון לאחר התייעצות בשר" .

אם חד הורית זכאית לסיוע ממשרד השיכון בצורת הלוואה מוגדלת ומענק מותנה. זאת בתנאי שאין לה דירה משלה או חלק בדירה, ושהיא לא קיבלה  משכנתא  מטעם המדינה קודם לכן. הניקוד נקבע לפי שנות וותק של חד הוריות, מספר הילדים ועוד.

תנאי זכאות למשכנתא

זכאות למשכנתא משרד השיכון ניתנת על בסיס צבירת נקודות לפי כללים שקבעה הממשלה. תעודת זכאות למשכנתא תוקפה לשנה אחת בלבד.
משכנתא זכאות ניתנת בשנת 2012 בהלוואה ל – 20 שנה ובמסלול משכנתא צמודה למדד עם ריבית קבועה של 3%, (4% בשנים קודמות).
אחוז ריבית משכנתא נקבע בתקנות של הממשלה שהורידה אותה מ – 4% ל – 3% בינואר 2012 על מנת להתאימה לריבית משכנתאות בשוק החופשי.
בשנים האחרונות אין כדאיות כלכלית בלקיחת זכאות למשכנתא ממשרד השיכון מכיוון שבנקים למשכנתאות מציעים ריבית משכנתא יותר טובה מהטבות המדינה.

הרעה בהטבות משכנתא לחד הוריות

הממשלה החליטה בהחלטה מספר 2068 כי מינואר 2011 היא מפסיקה את ההטבות העודפות של משכנתא לחד הוריות והיא משווה את התנאים כמו לכל זכאות למשכנתא. הממשלה חושבת שאין סיבה לתת הטבה לחד הוריות בעדיפות על זוג נשוי ולכן הורידה את הניקוד הנוסף בחישוב זכאות למשכנתא שהיה לחד הוריות. חד הוריות קיבלו ניקוד של כ 2,200 נקודות על חד הוריות ובמקומם יקבלו עכשיו כמו כל המשפחות רק פחות מ – 1,000 נקודות. הדבר פוגע מהותית בסכום משכנתא לזכאים לחד הוריות.
החיסכון לממשלה מפגיעה בהטבה לחד הוריות מוערך בכ – 100 מליון שקל לשנה.

אי כדאיות משכנתא לזכאים משרד השיכון

אומנם הממשלה הורידה מינואר 2012 את אחוז ריבית משכנתא לזכאים מ – 4 אחוז ל – 3 אחוז אך בשנים האחרונות אחוז ריבית משכנתא בשוק החופשי של בנקים למשכנתאות היה נמוך יותר מאחוז ריבית משכנתא לזכאות ממשרד השיכון. הממשלה שטוענת שהיא חברתית הפחיתה את תקציב מימון משכנתא זכאות ממיליארדי שקלים לשנה למספר מאות מיליוני שקלים בודדים. הציבור הרחב החל להפנים שהממשלה לא מציעה שום הטבה עם זכאות למשכנתא ופנה ללקיחת ההלוואה לדיור, משכנתא, ישירות ע"י בנקים למשכנתאות. בנוסף להטבה שבספק מהמדינה היא אף פגעה בתנאים המועדפים שהיו עבור משכנתא לחד הוריות ולכן משפחה חד הורית מתקשה אף יותר ברכישת דירה ראשונה.

יועץ משכנתא ללקיחת משכנתא לחד הוריות

מומלץ למשפחה חד הורית להיזהר מאוד בתכנון לקיחת משכנתא לחד הוריות מהמדינה וכמו כן של משכנתא משלימה כי הנושא מורכב מאוד ודורש התמחות מקצועית, כזו הקיימת אצל יועץ משכנתא פרטי.
לרב למשפחה חד הורית יש הכנסה ממוצעת נמוכה יותר ממשפחה רגילה ולכן קשייה הכלכליים גדולים יותר ולכן זהירות בתכנון משכנתא חד הוריות ימנע קשיי החזר משכנתא ומצב של חדלות פירעון. תכנון נכון של ההלוואה על ידי יועץ משכנתא פרטי ומשא ומתן מקצועי עם המערכת הבנקאית יחסכו למשפחה חד הורית עשרות ואף מאות אלפי שקלים לאורך חיי ההלוואה.

 

   

 

 

 

 

 

דילוג לתוכן