פורטל משכנתאות

ריבית משכנתא

ריבית משכנתא

 

 

מהי ריבית משכנתא?

ריבית משכנתא היא מחיר הכסף שמשולם על לקיחת כסף, קרן , מגורם חיצוני כמו בנק למשכנתאות או מוסד כספי אחר. ריבית משכנתאות באה לגלם את מחיר הכסף מבחינת  % הרווח למלווה משכנתא ובנוסף את הסיכון של מלווה לקבלת כספו חזרה. ברגע שיש פיגורים בהחזר הלוואה הסיכון לבנק משכנתאות להחזר קרן ההלוואה עולה ולכן ריבית פיגורים בהלוואת משכנתאות היא  גבוהה יותר מהריבית הרגילה על משכנתאות. חישוב ריבית משכנתא תמיד ייעשה בשיטת ריבית דריבית.
ריבית משכנתא נקבעת כאחוז מסוים מקרן ההלוואה ברמה שנתית והיא משולמת במועדים המסוכמים בהסכם ההלוואה, לרב פעם בחודש.

ריבית משכנתא – השפעת אינפלציה

כאשר הקרן  לא צמודה נניח למדד המחירים לצרכן אז בתוך אחוז הריבית  יגולם גם אחוז האינפלציה ולכן:
אחוז ריבית משכנתא עם קרן לא צמודה גדול מאחוז ריבית משכנתא בקרן צמודה
הצמדה כמו למדד המחירים לצרכן, אינפלציה, באה לשמור על המחיר הריאלי של הכסף, הקרן, שלא יישחק באינפלציה.ריבית משכנתא צמודה לא מגולם בתוכו מרכיב האינפלציה אלא רק את מרכיב הרווח והסיכון להחזר הכסף. ריבית משכנתא במסלול לא צמוד למדד מסוים, בתוך הריבית יגולם בנוסף למרכיבי הרווח והסיכון גם מרכיב המדד.
רווח בנק למשכנתאות מהריביות הוא ריבית משכנתא שהוא גובה על מתן כספו פחות הריבית שהוא משלם לגיוס כספו. בנק למשכנתאות  למעשה הוא סוחר בעסקאות כסף, הכסף הוא המוצר של בנק למשכנתאות. למעשה, בנק למשכנתאות הוא המתווך בין מלווים ללווים וגוזר על כך את הקופון שהוא הרווח שלו. כמובן באחוז ריבית משכנתא הוא מתמחר את כל ההוצאות השונות שלו ועליהם הוא מוסיף את מרווח הרווח שלו והסיכון.
גיוס הכסף הזול של בנק למשכנתאות הוא בעיקרו מחסכונות הציבור והשקעות של הציבור כמו בפיקדון קצר מועד, פק"מ, ואת הכסף היקר יותר הבנק למשכנתאות מגייס בעיקר מבנק ישראל ובנקים בעולם.

ריבית משכנתא – השפעתה על גובה משכנתאות

מבחינת הציבור כשהריבית במשק יורדת כמו בתקופות מיתון הוא משלם פחות ריבית משכנתא והכסף נהפך לזול ולכן הציבור ייקח יותר הלוואות ויותר משכנתאות, והפוך, כשהריבית עולה בתקופות צמיחה. ההשפעה של ירידת ריבית משכנתאות במיתון שהתחיל בסוף 2008  גרם שבתוך כשנתיים שלוש כמות משכנתאות שהציבור לקח כמעט הוכפל והגיעה לכ – 54 מיליארד שקל ללא מיחזור משכנתאות, משכנתא ממוצעת עלתה למעל 600,000 ₪  ללווה , כמובן עליית מחירי הנדל"ן הדרסטית גם השפיעה על גידול לקיחת משכנתאות.
לכלכלה יש מחזוריות של ירידה ועלייה וזה מתבטא גם במחזוריות ריבית משכנתאות. ריבית משכנתא ממוצעת שירדה דרסטית בשנת 2009 לרמות שפל החלה לעלות במהירות מסוף שנת 2010 דבר המעלה את החזר ריבית משכנתאות החודשיים של לווים חדשים והישנים. מאוקטובר 2011 כנראה שוב מתחילה מחזוריות של הורדת ריבית משכנתאות כי הנגיד הודיעה על הורדת ריבית בנק ישראל ברבע אחוז ל – 3%, ובעקבותיה ריבית פריים ירדה ל 4.5%.
על הגורמים השונים שמשפיעים על גובה ריבית אפשר לקרא במאמר האתר: ריבית משכנתא –  גורמים משפיעים.

פורום משכנתא – פורום משכנתאות

בנושא ריבית משכנתאות, מסלולי משכנתא או בכל תחום אחר הקשור למשכנתאות ניתן להתייעץ עם יועץ משכנתאות באתר ב – פורום משכנתא.

מחשבון משכנתא

מחשבון משכנתא נועד לבצע חישוב משכנתא של החזר משכנתא, השוואת משכנתאות, חישוב ריבית משכנתא והצמדתה החודשית והמצטבר רב שנתי  .   
חישוב משכנתא לחץ על מחשבון משכנתא.

יועץ משכנתאות

בהחלטה כל כך חשובה ומהותית בחייה של המשפחה שיכולה אף להשפיע על איכות חייה הכלכליים של המשפחה ואף על הזוגיות, מומלץ מאוד להיעזר באיש  מקצוע, יועץ משכנתאות, המתמחה בעולם המשכנתאות והמסוגל לבצע השוואת משכנתאות להשגת משכנתא אופטימלית ולחסוך למשפחה עשרות ואף מאות אלפי שקלים לאורך עשרות שנות משכנתא.

 

   

 

 

 

 

 

דילוג לתוכן