פורטל משכנתאות

משכנתאות לבנייה עצמית

משכנתאות לבנייה עצמית

 

לקיחת משכנתא לבניה עצמית

בנייה עצמית חוסכת לאנשים הרבה מאוד כסף כי הם המוח שמאחורי כל התכנון והבנייה. אדם שמחליט לבנות בכוחות עצמו צריך להקדיש המון אנרגיה וזמן לכל תהליך הבנייה העצמית מהשלב של חיפוש הקרקע ועד התכנון והבנייה. הדרך לחיסכון עוברת דרך נטילת סיכונים רבים וכאב ראש לא קטן לבעל הפרויקט ועליו ללמוד בדרך הרבה מאוד נושאים תוך תשומת לב להרבה פרטים קטנים ומעקב שוטף וצמוד על כל שלב ושלב בהתקדמות הפרויקט ותקציבו.

תכנון משכנתא

לתכנון הפיננסי ולתכנון לקיחת משכנתא יש גם כן משקל מאוד חשוב להצלחת הפרויקט כי לרב בבנייה עצמית יש חריגות בתקציב. יש לקחת בחשבון את החריגות עוד בשלב תכנון לקיחת משכנתא שתכלול רזרבה כספית לבצ"מ (בלתי צפוי מראש) של לפחות 10% משווי הפרויקט. יש לעשות מעקב פרטני שוטף וצמוד ביותר על תקציב הפרויקט לאורך כל תקופת הפרויקט על מנת שתהיה בקרה טובה למניעת חריגות תקציביות מהותיות שיסכנו את סיום הפרויקט או עיכובו עקב חוסר בכספים להמשך הבנייה.

קיטון משכנתאות לבנייה עצמית

בעשור האחרון אנו מזהים קיטון בבנייה העצמית וכמובן ירידה באופן יחסי של לקיחת משכנתאות לפרויקטים של בנייה עצמית. סביר להניח שככל שרמת החיים בארץ עולה ואנשים עסוקים יותר ויותר בחיי העבודה ונשאר להם מעט זמן לחיי המשפחה, הם פחות מתפנים לבנייה עצמית הדורשת המון זמן מבעל הפרויקט תוך נטילת סיכונים לא מעטים. כיום הבנייה העצמית יחסית נמוכה ואנשים מעדיפים לקנות בית מוכן מהקבלן שבנייה זאת התמחותו ולכן גם הסיכון הרבה יותר נמוך. בסוף המאה הקודמת הבנייה העצמית בישראל הייתה מאוד פופולארית ואנשים רבים ללא שום ניסיון וידע לבנייה עצמית היו מוכנים לקחת על עצמם את הסיכון לבנייה עצמית תוך לקיחת משכנתא מתאימה.

שלבי לקיחת משכנתא בבנייה עצמית

לקיחת משכנתא לבנייה עצמית הולכת יד ביד עם שלבי התקדמות הפרויקט:
קודם כל יש את שלב חיפוש הקרקע המתאימה, רכישתה וקבלת היתר בנייה עבורה אם עדיין אין. תכנון בניית הנכס ע"י אדריכל והגשת התוכנית לרשות המקומית, עירייה או מועצה מקומית, לקבלת אישור היתר בנייה על הקרקע. בדרך כלל יהיו בשלב זה עלויות היטל השבחה על הקרקע ואגרות פיתוח. יש לקחת בחשבון שתהליך קבלת ההיתר או תהליך הפשרת קרקע חקלאית לבנייה יכול לקחת הרבה זמן, דבר שיכול לייקר את עלויות הפרויקט ויש לקחת זאת בחשבון בעת תכנון לקיחת משכנתא, בעיקר בקרקע חקלאית שהפשרתה לבנייה יכולה לקחת שנים רבות.

משכנתאות לקרקע חקלאית

מכיוון שבקרקע חקלאית יש אי וודאות גדולה ביותר לגבי מועד הפשרת הקרקע, הבנק למשכנתאות לא מאשר משכנתאות רגילות בתנאים כספיים זולים אלא מאשר משכנתא לכל מטרה שבה הריביות מהותית גבוהות יותר מאשר תנאי לקיחת משכנתא רגילה לרכישת נכס בנוי. בנק למשכנתאות בהחלט יכול לדרוש למשכן דירה תמורת מתן משכנתאות וזאת להבטחת החזר החוב, על כל המשתמע מכך בשעבוד הנכס במקרה של חדלות פירעון ההלוואה.

שחרור כספי משכנתא

הבנק למשכנתאות ישחרר כספי משכנתא לפי שלבי התקדמות הפרויקט לבנייה עצמית: רכישת הקרקע, קצב התקדמות בבנייה. ככל שאחוז התקדמות בבנייה יעלה, הבנק למשכנתאות  ישחרר יותר כסף משכנתא, כך הוא עוקב שהכספים ישוחררו עם התקדמות העבודה ועליית ערכו של הנכס ככל שחלקו הבנוי עולה, דבר המהווה בטוחה לכספי משכנתא.

יועץ משכנתאות לבנייה עצמית

ב – KH ייעוץ משכנתאות יועץ בכיר ילווה את התכנון הכספי של הפרויקט לבנייה עצמית ויטפל במימון משכנתא הטובה ביותר והמתאימה ביותר לפרויקט.

   

 

 

 

 

 

דילוג לתוכן