פורטל משכנתאות

משכנתא למשקיע זר – Foreigner Mortgage

משכנתא למשקיע זר – Foreigner Mortgage

 

Foreigner Mortgage

בשנים האחרונות החלו ביקושים לרכישת דירות בארץ ע"י משקיעים זרים תושבי חוץ. המשקיעים הזרים מגדילים את הביקושים שבן כה וכה גדולים בארץ על היצע יחסית קטן של דירות. הביקושים העודפים ע"י השקעות זרות לדירות בארץ גורמים לעלייה מהירה וגבוהה ריאלית של מחירי הנדל"ן בישראל. מחירי הדירות הנומינאליים עלו בישראל משנת 2007 עד ספטמבר 2011 בכ – 65% וריאלית במעל- 40%.

גידול משכנתאות בישראל ב- 4 שנים

עליית מחירים דרסטית זאת ב 4 שנים בלבד יצרו מצב שלתושבי ישראל מחוסרי הדיור והצעירים קשה יותר ויותר לרכוש דירה בארץ והם נזקקים ללקיחת משכנתאות בסכומים גבוהים יותר דבר שמסכן את יכולת החזר משכנתא שלהם. משכנתא ממוצעת ל- 20 שנה הגיע לסכום גבוה ביותר של 660 אלף שקל למשפחה ולסה"כ מחזור משכנתאות ממוצע לחודש של 4.5 מיליארד שקל בשנת 2010. מחזור משכנתא הולך ויורד עקב מגבלות בנק ישראל על קבלת משכנתא במימון של מעל 60% משווי הנכס בנוסף להנחיות מחמירות אחרות. מחאת האוהלים באוגוסט 2011 פרצה על בסיס מחירי הדיור המוגזמים בעלייתם.

משקיע זר שמקבל את הכנסתו בחו"ל במטבע זר, ובאירופה וארה"ב המשכורות יותר גבוהות מישראל, רואה לפניו החזר חודשי על משכנתא מאוד נמוך במטבע חוץ. בנוסף המשקיע הזר תושב חוץ משווה את מחירי רכישת נכסים בארצו מול ישראל ורואה שבישראל המחיר זול יותר וכדאי לרכישה. כמו כן המשקיע הזר רואה לפניו תשואה מאוד גבוהה על הנכס מכיוון שערכו בישראל עולה ריאלית בעשרות אחוזים בשנים בודדות בזמן שמחירי הדיור בשנים האחרונות בעולם המפותח עלו פחות או אף ירדו דרסטית כמו בארצות הברית. משקיע זר אף שהוא לא יהודי רואה כדאיות כלכלית בהשקעה בארץ ולוקח את ישראל בחשבון בפיזור השקעותיו.

למשקיע היהודי יש סיבות נוספות להשקיע בישראל כי הוא לפעמים מתכנן בעתיד לעלות לארץ ישראל מסיבות ציוניות או עקב אנטישמיות בארצו.

המשקיע הזר יכול לנצל הפרשי שער בין דולר, יורו ושקל בבדיקת הכדאיות הכלכלית עבורו להשקיע בארץ.

מחירי הנדל"ן הנמכרים לזרים הם גבוהים יותר בישראל מאשר לתושב הישראלי. המוכרים מנצלים את יכולתם הכספית הטובה יותר של הזרים. הזרים עצמם על אף המחיר הגבוה יותר שלוקחים מהם בהשוואה לרכישת ע"י תושב ישראלי, רואים המחיר כזול בהשוואה למחירים בארץ מוצאם. דבר זה גורם לעליות מחירים בארץ ופוגע בתושב הישראלי הרוצה לקנות דירה. מחירי הדיור עלו דרסטית ולכן לישראלי אין ברירה אחרת אלא לקנות במחיר גבוה יותר ולקחת משכנתא גבוהה יותר.

קיטון משכנתאות בישראל מאמצע 2011

המדינה גם כן עודדה משקיעים תושבי חוץ להשקיע בנדל"ן ולהכניס כסף זר לישראל. השקעות בארץ עוזרות לצמיחה ע"י הגדלת התשתיות והפרויקטים לבנייה הדואגות לעבודה בישראל ולפיתוח עסקי הנדל"ן. תחום הנדל"ן נחשב קטר צמיחה מהותי בישראל ובעולם ולכן הממשלה מעודדת אותו על אף עליית מחירי הנדל"ן. בשנה האחרונה החלה צעקה ציבורית גדולה על מחירי הנדל"ן בישראל ועל הנזק והסיכונים הרבים בהם לציבור הישראלי וליציבות הבנקים.

מתחילת 2011 החלה מגמה הפוכה של הפחתת ההטבות למשקיעים הזרים בנדל"ן בישראל דבר שגורם להקטנת השקעותיהם בדיור בארץ ולתחילת יציאתם מהשוק הישראלי. הפחתת עודף הביקושים ע"י הורדת ההשקעות של הזרים בנוסף למספר פעולות נוספות להקטנת הביקושים בישראל ע"י ייקור והחמרת התנאים של משכנתאות ובאותו זמן הגדלת ההיצע, אמורים מסוף 2011 לתת אותותיהם לשינוי מגמה של בלימה מהותית ואף ירידת מחירי נדל"ן בישראל. הקטנת הביקושים והגדלת ההיצע גורמים להתחלת קיטון של מחזור משכנתאות הנלקחות בממוצע חודשי בחצי השני של שנת 2011 לרמה של מעט פחות מ  4 מיליארד שקל לחודש. כמו כן קיטון של מחזור משכנתא ממוצעת ללווה לפחות מ – 600 אלף שקל ללווה.

יועץ משכנתאות למשקיע הזר – Foreigner Mortgage Broker

חלק מהמשקיעים למרות יכולתם הכספית הגבוהה מעדיפים למנף ההשקעה ע"י לקיחת משכנתא בבנק למשכנתאות בישראל. המשקיע הזר לא מכיר משכנתאות בישראל ולכן הוא נעזר בלקיחת משכנתא עבורו כתושב זר, Foreigner Mortgage , בסיועו של יועץ משכנתאות ישראלי שילווה אותו בכל התהליך מתחילתו ועד סופו ויסגור לו תנאים כספיים מהטובים שיש בשוק הישראלי.

   

 

 

 

 

 

 

דילוג לתוכן