פורטל משכנתאות

משכנתא צמודה למדד/ סוגי משכנתאות

משכנתא צמודה למדד/ סוגי משכנתאות

 

משכנתא צמודה למדד – כללי

אחד הסיכונים הגדולים בלקיחת משכנתאות היא הצמדת הקרן למדד, אינפלציה, מכיוון שיש שנים שהמדד הוא יחסית גבוה, 3% ומעלה, ואז קורה מצב אבסורדי מבחינת הלווה שהוא משלם החזרי משכנתא שכוללים החזרי קרן ההלוואה אך קרן החוב עולה במקום לרדת. החוב עולה במקום לרדת מכיוון שגובה סכום ההצמדה החודשית גבוה מסכום החזר הקרן החודשי.
אומנם הצמדה של הלוואה למדד נשמעת מאוד הגיונית מצד המלווה, בנק למשכנתאות, מכיוון שהוא רוצה לשמור על הערך הריאלי של כספי ההלוואה אך הלווה מרגיש שהלוואתו לא טובה אם חובו עולה, או נשאר כמעט ותו הדבר, ולא יורד לאחר מספר שנים של החזרי משכנתא.
כעקרון, בשנים שצופים שתהיה אינפלציה נמוכה מאוד מומלץ לפעמים לקחת מסלולים צמודים למדד.

סוגי משכנתאות צמודות למדד

יש שני סוגי משכנתאות צמודות למדד:

  • משכנתא בריבית קבועה צמודה למדד
  • משכנתא בריבית משתנה צמודה למדד

הערה – כשמדברים על צמוד מדד מדברים על קרן ההלוואה, סכום החוב, צמוד למדד.

משכנתא בריבית קבועה צמודה למדד

ריבית קבועה צמודה למדד – קרן החוב צמודה למדד המחירים לצרכן, אינפלציה, אך אחוז ריבית משכנתא הוא קבוע ולא משתנה לאורך כל תקופת ההלוואה.
משכנתא בריבית קבועה צמודה למדד, הריבית היא נמוכה מהותית מאשר ריבית משכנתאות של מסלולי משכנתא לא צמודים למדד כי בלא צמודים למדד, האינפלציה מגולמת בתוך חישוב אחוז ריבית משכנתא.
פירוט רחב יותר ראה במאמר באתר: משכנתא-ריבית קבועה וקרן צמודה למדד.

משכנתא בריבית משתנה צמודה למדד

ריבית משתנה צמודה למדד – קרן החוב צמודה למדד המחירים לצרכן, אינפלציה, ובאותו הזמן גםריבית משכנתא ממשתנה לפי התקופה שנקבעה בהסכם ההלוואה. בהלוואה זאת יש סיכון כפול ללווה אם האינפלציה תהיה גבוהה והחוב שלו ילך ויגדל עם השנים אך גם הריבית תעלה מהותית (באינפלציה גבוהה ריביות עולות על מנת לרסנה) וכך ייצא שעלויות ההלוואה עולות מהותית.
זמן שינוי ריבית משתנה תלוי בתקופה שהוגדרה בהסכם ההלוואה.
ריבית משתנה היא סיכון נמוך יותר לבנק כי ריבית משכנתא מתאימה את עצמה לתנאי ריביות בשוק, לכן הבנק יכול להציע ריבית משתנה נמוכה יותר מאשר מסלולים עם ריבית קבועה.
פירוט רחב יותר ראה במאמר באתר: ריביות משכנתא-ריבית משתנה וקרן צמודה.

ייעוץ משכנתאות לחיסכון מרבי בבחירת מסלולי משכנתא

מכיוון שיש הרבה מאוד מסלולי משכנתא ולכל אחד יש מספר יתרונות וחסרונות, קבלת ייעוץ משכנתאות מקצועי הוא קריטי לחיסכון גדול של תנאי משכנתא. יועץ משכנתאות בכיר מטעם חברת ייעוץ משכנתאות מכיר היטב את המסלולים השונים, יידע לבחור את התמהיל הנכון ביניהם וישיג מהבנק ריביות משכנתא מהטובות בשוק משכנתאות. יעוץ משכנתא טוב יגרום לחיסכון של עשרות ואף מאות אלפי שקלים לאורך תקופת ההלוואה.

 

ליצירת קשר עם יועץ משכנתאות בכיר ניתן להתקשר ל –   

שיחת ייעוץ טלפונית ראשונה חינם!

 

 

 

 

דילוג לתוכן