פורטל משכנתאות

חשיבות מחזור משכנתא / מיחזור משכנתאות

חשיבות מחזור משכנתא / מיחזור משכנתאות

מדוע לבצע מיחזור משכנתאות – רקע כללי

בשנים האחרונות נושא מיחזור משכנתא עלה לתודעת הציבור עקב השינויים התכופים שקרו בכלכלת העולם ובישראל ששינו מהותית את התנאים לקבלת הלוואות. ריבית בנק ישראל ואיתה ריבית הפריים שונו ע"י בנק ישראל בדרסטיות ובכיוונים הפוכים, ראה שינויי ריבית בנק ישראל בפסקה למטה. כתוצאה מהורדת הריבית הדרסטית מחזור משכנתא עלה דרסטית בשנים 2009 ו 2010 (שנת השיא) למשכנתא ממוצעת ולסה"כ מחזור משכנתא לציבור הרחב. .

מדוע לבצע מחזור משכנתא – כדאיות כלכלית

שינויים קיצוניים בריבית פותחים לציבור המודע לכך "הזדמנויות" לביצוע מיחזור משכנתאות לניצול התנאים המשופרים יותר ולחיסכון בהוצאות ריבית והצמדה של עשרות אלפי שקלים.
בשלוש ארבע השנים האחרונות תנאי משכנתאות הם מצוינים יחסית לשנים קודמות שבהן היו ריבית משכנתאות גבוהות, הדבר יצר הפרש בין ריבית משכנתאות היום לבין הריבית הקיימת בהלוואה הישנה. "נוצרת הזדמנות" של מיחזור משכנתא לחדשה ובכך ליצור חיסכון גדול ללווה רק ע"י שינוי תנאי ההלוואה, חיסכון כספי ע"י פעולה טכנית ואדמיניסטרטיבית בלבד. בשנים האחרונות יש גידול מהותי של מחזור משכנתא.

מחזור משכנתא עלה

ריבית נמוכה שהחלה עם תחילת המשבר הפיננסי העולמי בסוף שנת 2008 יצרה כדאיות כלכלית גדולה ללקיחת הלוואות חדשות וכמו כן לביצוע מיחזור הלוואות.
מחזור משכנתא בשנת 2010 הגיע לשיא היסטורי של 54 מיליארד שקל ובנוסף עוד 6 מיליארד שקל עבור ביצוע מיחזור משכנתאות.
גם מחזור משכנתא, גובה לקיחת הלוואה בודדת עלה מכ – 400 אלף שקל למעל 600 אלף שקל.
ריבית בנק ישראל וכמו כן ריבית הפריים שעלו מהר בשנת 2011 הקטינו מהר מאוד את הביקושים למשכנתאות חדשות אך השאירו את הכדאיות הכלכלית הגבוהה לביצוע מיחזור  הלוואה כי השוואת ריבית משכנתא היום היא לריבית משכנתא מאוד ישנה שנלקחה לרב לפני 5-20 שנה אחורה, בריביות משכנתא גבוהות ובתנאי לקיחת הלוואה הרבה פחות טובים מהקיים כיום.

קיבוע ריבית משכנתא נמוכה ע"י מיחזור משכנתאות

יתרון עצום בביצוע מיחזור משכנתא בתקופות שיש ריבית פריים נמוכה המשפיעה לכיוון  מתן משכנתאות זולות עם ריבית משכנתאות נמוכה. ריבית משכנתאות בשנים האחרונות של
2009-2012 וכנראה גם כן בשנים הבאות יהיו נמוכות ביותר היוצרות ריבית משכנתא ממוצעת מאוד זולה.
ביצוע מיחזור משכנתא כאשר ריבית משכנתא היום נמוכה מאפשר ללווה לקבע לעצמו ריבית משכנתאות נמוכה ליתרת שנות ההלוואה, בד"כ ל 5-20 השנים הבאות ובכך לחסוך לעצמו סכומי כסף נכבדים, המסתכמים בעשרות אלפי שקלים, לפחות.

ריבית פריים ממוצעת ל – 10 שנים היא כ – 6.5% וכיום ריבית הפריים היא רק 4.25%, עם מגמת ירידה נוספת בשנת 2012. הפרש בריבית יוצר "הזדמנות" כי גם משכנתא בריבית קבועה היא נמוכה היום בלפחות 2% מאשר משכנתא בריבית קבועה שיש במשכנתאות הקיימות שנלקחו לפני שנת 2009.
הפרש של לפחות 2% בריבית ההלוואה יכול לחסוך ללווה עשרות ואף מאות אלפי שקלים, תלוי בגובה ההלוואה ויתרת שנותיה.  

שינויי ריבית בנק ישראל

בשנת 2009 ריבית בנק ישראל ירדה לשפל היסטורי של 2% לשנה, ריבית פריים בשפל של 3.5 אחוז, ריבית משכנתא ממוצעת ירדה לשפל של כ – 2.3 אחוז לשנה. בשנת  2011 – 2010 נגיד בנק ישראל העלה בקצב מהיר את הריבית שהגיעה לריבית בנק ישראל של 3.25%, ריבית פריים של 4.75% וריבית משכנתא ממוצעת עלתה בסוף 2011 לכ– 3.3%. מסוף 2011 ריבית בנק ישראל שוב החלה לרדת והגיעה בדצמבר 2011 ל 2.75%, ריבית הפריים ל – 4.25%.

יועץ משכנתא –  הגדלת חיסכון מיחזור משכנתא

חשיבותו העיקרית של ייעוץ משכנתא המתבצע ע"י יועץ משכנתא בכיר הוא חיסכון מקסימאלי ללווה ע"י בניית תמהיל נכון וביצוע לקיחת משכנתא אופטימלית. יועץ  משכנתאות הוא מומחה בתחום וזה עיסוקו היומיומי ולכן הוא מסוגל לחסוך ללווה עשרות ואף מאות אלפי שקלים. הכרת הציבור בחשיבותו של יועץ משכנתאות הגדילה בשנים האחרונות בצורה מהותית את מחזור משכנתא באמצעות יועצי משכנתאות.

יועץ משכנתאות של אתר זה מבצע בחינם בדיקת כדאיות מיחזור משכנתא.

 

עלות יועץ משכנתא פרטי היא זניחה ביותר ביחס לחיסכון שיביא

 

 

   

 

 

 

 

 

דילוג לתוכן