פורטל משכנתאות

משכנתא גרייס – הלוואת גרייס

משכנתא גרייס – הלוואת גרייס

מהי משכנתא גרייס/הלוואת גרייס?

פירוש המילה גרייס באנגלית היא חסד. בנק למשכנתאות נותן תקופת חסד/פטור מתשלום הקרן ולפעמים גם מתשלום ריבית משכנתא. תקופת הגרייס = חסד, הגישור, מוגדרת בזמן ובאה לעזור ללווה לתקופת הגרייס.

מה מטרת משכנתא גרייס/הלוואת גישור?

מטרת מתן פטור מתשלום הקרן ואף של ריבית משכנתא לתקופה מסוימת נועדה לעזור ללווה במקרים מיוחדים ולהלן מספר דוגמאות בודדות להבנת הנושא בלבד:

  1. רכישת דירה חדשה כאשר עדיין לא נמכרה הדירה הקיימת ולכן יש צורך להקל על הלווה בתזרים המזומנים עד למכירת הדירה וזאת ע"י משכנתא גרייס, הלוואת גישור
  2. רכישת דירה ולקיחת משכנתא אך הכניסה לדירה בעוד נניח שנה עד שלוש שנים ובינתיים הלווה צריך לשלם שכר דירה וגם החזרי משכנתא ולכן אפשר לעזור לו בתזרים הכספי השוטף ע"י הלוואת גישור והקטנת החזרי ההלוואה בתקופת הגרייס
  3. לקיחת משכנתא גרייס או הלוואת בלון/בולט כאשר בעוד זמן מוגדר הלווה אמור לקבל סכום כסף גדול למשל מירושה, פתיחת תוכנית חיסכון, קופת גמל או השתלמות וכד'. עד כניסת הכסף הגדול הלווה לחוץ בתזרים הכספי השוטף ולכן משכנתא גרייס עוזרת לו מאוד

 
מה ההבדל בין הלוואת בלון להלוואת גרייס?

הלוואת בלון והלוואת גרייס מקבלים פטור תקופתי מתשלום חודשי של קרן ההלוואה ואף לפעמים גם של ריבית משכנתא. ההבדל העיקרי בכך שבבלון נהוג לשלם בכל חודש את הריבית בלבד ובסוף תקופת הלוואת בלון הלווה חייב להחזיר לבנק בסכום אחד את מלוא הקרן שנלקחה.
בהלוואת בלון משלמים כל חודש רק ריבית משכנתא ובסוף התקופה את הקרן כולה.
בהלוואת גרייס נהוג בעיקר לשלם ריבית משכנתא בתקופת הגרייס=חסד ובסוף תקופת החסד ממתחילים לשלם בכל חודש קרן וריבית משכנתא כרגיל.
יש גם משכנתא גרייס הנותנת פטור מתשלום הריבית והקרן לתקופה מוגדרת ולכן הריבית נצברת להגדלת חוב ההלוואה ובסוף תקופת החסד מתחילים לשלם ריבית משכנתא וקרן כרגיל כהלוואה רגילה.

תכנון כלכלי של הלוואת בלון ומשכנתא גרייס ע"י יועץ משכנתאות

הלווה חייב להבין שהבנק לא נותן "מתנות" חינם בדמות הלוואת  גרייס או הלוואת בלון ויש לזה עלות כלכלית. למשל אם לא משלמים בתקופת הגרייס את הריבית אז היא מצטברת על החוב שגודל ולבסוף משלמים יותר ריבית והצמדה. כל דחיית תשלומי החזר קרן לבנק מייקרת את ההלוואה.
טוב יעשה הלווה שיתכנן נכון את הלוואתו ובכך יוכל לחסוך עשרות ואף מאות אלפי שקלים. מומלץ  להתייעץ עם יועץ משכנתאות בכיר המתמחה בתחום משכנתאות והלוואות.

 

   

 

 

 

 

 

דילוג לתוכן